ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ -Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

img

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου, στις 7 μ.μ., λίγο πριν την τελετή έναρξης, ανοίγει η πλατφόρμα για όσους επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις δράσεις του Φεστιβάλ Δράμας online.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

 

H αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του 43ου Φεστιβάλ Tαινιών Μικρού Δράμας ξεκίνησε. Το Φεστιβάλ γυρίζει σελίδα στην ιστορία του, με νέο καλλιτεχνικό διευθυντή τον Γιάννη Σακαρίδη, που ανέλαβε καθήκοντα σε μια πρωτόγνωρη συγκυρία παγκοσμίως,  και μάλιστα σε μια περίοδο που οι έλληνες μικρομηκάδες διαπρέπουν στα μεγάλα φεστιβάλ του εξωτερικού. Αυτός είναι και ο λόγος που  για  πρώτη φορά στην ιστορία του, το Φεστιβάλ Δράμας θα διεξαχθεί ταυτόχρονα και σε φυσικούς χώρους και online.

 

Με χαρά το φετινό Φεστιβάλ Δράμας ανακοινώνει τη συμμετοχή του διεθνούς φήμης Πολωνού σκηνοθέτη Πάβελ Παβλικόφσκι στην επιτροπή του Διεθνούς Διαγωνιστικού του Προγράμματος.

 

Η μεγάλη γιορτή των μικρομηκάδων (https://www.dramafilmfestival.gr), θα πραγματοποιηθεί στις 20-26 Σεπτεμβρίου με πρωταγωνιστές τους κινηματογραφιστές και το κοινό που αγαπά και στηρίζει την ταινία μικρού μήκους. Η Δράμα, ετοιμάζεται και φέτος να υποδεχθεί τους έλληνες μικρομηκάδες στην πιο κεφάτη γιορτή του ελληνικού σινεμά, που κάθε Σεπτέμβρη μεταμορφώνει το κέντρο της πόλης και το πανέμορφο υδάτινο πάρκο της, όπου στεγάζεται το Φεστιβάλ,  σε ένα ξέφρενο κινηματογραφικό πλατό.

Το εθνικό φεστιβάλ κινηματογράφου για τη μικρού μήκους ταινία, είναι εδώ για να αναδείξει τα νέα κινηματογραφικά ταλέντα εν τη γενέσει τους και να ενθαρρύνει την δημιουργία της ταινίας μικρού μήκους ως αυτόνομη κατηγορία που αφορά δημιουργούς κάθε ηλικίας.

 

Το 43ο DISFF, θα διεξαχθεί στον ανακαινισμένο θερινό κινηματογράφο Αλέξανδρο, το νέο hotspot του φεστιβάλ, την αίθουσα Ολύμπια και το Δημοτικό Ωδείο Δράμας. Παράλληλα, για πρώτη φορά, θα στηθεί ένα Drive-in δίπλα στο Γήπεδο Κραχτίδη (το κλειστό γυμναστήριο της Δράμας).

Όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν το Φεστιβάλ οnline, θα πρέπει να εγγραφούν εδώ:

https://www.dramafilmfestival.gr/online-festival/profile/login/?redirect_to=https://www.dramafilmfestival.gr/online-festival/

 Οι εγγραφές ξεκινούν με το άνοιγμα της πλατφόρμας, στις 20/9/20.

 

Συνολικά θα προβληθούν 141 ταινίες από 37 χώρες σε όλα τα προγράμματά του Φεστιβάλ.

Όπως σημειώνει ο Γιάννης Σακαρίδης, «σε μια χρονιά που όλος ο κόσμος έχει κλονιστεί από τη πανδημία, ετοιμάσαμε ένα φεστιβάλ που θα υποστηρίξει τις ταινίες και θα δώσει ελπίδες στους δημιουργούς. Σε καιρούς κρίσης οι ταινίες μπορούν να προκαλέσουν, να μας μεταφέρουν σε άλλα μέρη, να ενημερώσουν, να μαγέψουν, να μας θεραπεύσουν».

 

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

Από τις 275 ελληνικές ταινίες που κατατέθηκαν φέτος (νέο ρεκόρ για το φεστιβάλ), 34 ταινίες θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 43ης διοργάνωσης (https://www.dramafilmfestival.gr/festival/greek-competition/), σε ένα «σφιχτό» και ευέλικτο πρόγραμμα. Σε αυτές συγκαταλέγονται 3 ντοκιμαντέρ, 2 animation και 2 πειραματικές. Φέτος, περίπου το ένα τέταρτο των σκηνοθετών που διαγωνίζονται είναι γένους θηλυκού (οι γυναικείες υπογραφές είναι 9).

Συμμετέχουν πολλά νέα ταλέντα αλλά και αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν. Η σχέση του ανθρώπου με τα ζώα μοιάζει να μονοπωλεί φέτος το ενδιαφέρον πολλών σκηνοθετών σε ταινίες πολύ διαφορετικού στυλ. Οι τρανς χαρακτήρες φιλοδοξούν να κλέψουν την παράσταση, ενώ το θέμα του κορωνοϊού, παραδόξως, απασχολεί λιγοστούς διαγωνιζόμενους -θα δούμε ωστόσο μια μετα-αποκαλυπτική γκέι ερωτική ιστορία εμπνευσμένη από την πανδημία.

Και φέτος κυριαρχούν οι  θεματικές που τα τελευταία  χρόνια κεντρίζουν τους έλληνες μικρομηκάδες: το προσφυγικό (και μάλιστα υπό το πρίσμα παιδιών) σε μια αφιλόξενη Αθήνα, η ένταξη των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία, ο πόλεμος, η διαχείριση της απώλειας, της ανημπόριας και των γηρατειών, ο έρωτας. Τους σκηνοθέτες φαίνεται να απασχολούν έντονα οι σχέσεις παιδιών και γονιών, και ιδιαίτερα οι περιπτώσεις μπαμπάδων αλλά και μαμάδων που, απόντες για διάφορους λόγους,   «σημαδεύουν» τα παιδιά τους ανεπανόρθωτα. Δεν λείπουν οι ταινίες εποχής, τα αλληγορικά παραμύθια, οι ταινίες φαντασίας και κάποιες που πειραματίζονται έντονα με την φόρμα.

Πολλοί είναι οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, Ανδρέα Κωνσταντίνου, Παύλο Ιορδανόπουλο, Γιώργο Κέντρο, Γιάννη Κοκιασμένο, Κίμωνα Κουρή, Νίκο Κουρή, Γιούλα Μπούνταλη, Κώστα Νικούλι, Δημήτρη Ξανθόπουλο, Μάκη Παπαδημητρίου, Καραφίλ Σένα, Μαρία Σκουλά, Κωνσταντίνα Τάκαλου,  Έλενα Τοπαλίδου, Πηνελόπη Τσιλίκα και Γιάννη Τσορτέκη.

Θα δούμε ακόμα ηθοποιούς σε ρόλο σκηνοθέτη (Χρήστος Καρτέρης) και παραγωγούς σε ρόλο συν-σεναριογράφου (Χρήστος Κ.Κωνσταντακόπουλος)

Eδώ θα βρείτε το τρέιλερ του ελληνικού διαγωνιστικού:

https://player.vimeo.com/external/457837210.hd.mp4?s=613ce767c06670c4d83a1b51c857f3542d25bf42&profile_id=175

 

ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

 

Το Φεστιβάλ, που φέτος συμπληρώνει 26 χρόνια από την διεθνοποίησή του, θα προβάλλει συνολικά   36  ταινίες από 30  χώρες.  (https://www.dramafilmfestival.gr/festival/international-competition/0 ). Θα παρουσιάσει 11 διεθνείς, 2 ευρωπαϊκές  και 19 ελληνικές  πρεμιέρες.

 

Όπως επισημαίνει  ο Head Programmer  του Διεθνούς Διαγωνιστικού Προγράμματος Μανώλης Μελισσουργός, για πρώτη φορά  στο Διεθνές Διαγωνιστικό συμμετέχουν έξι ελληνικές ταινίες. Πρόκειται για τις εξής:  Όπως θα συνέβαιναν μέσα στο νερό της Ανθής Δαουτάκη, Στα βήματά της της Αναστασίας Κρατίδη,  Το τέλος του πόνου (μια πρόταση) της Ζακλίν Λέντζου , Goads της Ίριδας Μπαγλανέα, Βουτιά του Θύμιου Μπακατάκη και  Πρώτος Έρωτας του Χάρη Ραφτογιάννη (Γαλλία-Ελλάδα). Θα διαγωνιστεί επίσης η ταινία από την Κύπρο The Parrot Lady του Μιχάλη Καλοπαίδη.

Μερικές ακόμα από τις εκπλήξεις του φετινού προγράμματος:

*Για πρώτη φορά οι γυναίκες δημιουργοί υπερβαίνουν σε αριθμό τους συναδέλφους τους. Από τους  σκηνοθέτες που συμμετέχουν, 19 είναι γυναίκες  και 17 άνδρες.

Θύμιος Μπακατάκης, είναι  διακεκριμένος Διευθυντής Φωτογραφίας,  και, μεταξύ άλλων,  στενός συνεργάτης του Γιώργου Λάνθιμου (Ο θάνατος του ιερού ελαφιού, Ο αστακός,  Κυνόδοντας) . Στο Διεθνές Διαγωνιστικό του 43ου DISFF συμμετέχει με την πρώτη μικρού μήκους ταινία του, Βουτιά

* Στην ταινία Keep it quiet της Yaya (ΗΠΑ), πρωταγωνιστεί  η ηθοποιός του Χόλιγουντ  Rusty Schwimmer (γνωστή μας από ταινίες όπως τοTwister, η Καταιγίδα, και η  Άνιση Μάχη).

 *Φέτος το Διεθνές Διαγωνιστικό  φιλοξενεί 2 ταινίες που προκρίθηκαν στο Drama Pitching Lab του 2019: το Wild Child της Kaki Wong (Hong Kong) και το Under the same roof του Simeon Tsonchev (Βουλγαρία).

*Τέλος, το Φεστιβάλ Δράμας, στο Διεθνές του Τμήμα, θα παρουσιάσει, σε πανελλαδική πρώτη, την πολυαναμενόμενη νέα ταινία του  Programmer του Διεθνούς Σπουδαστικού Διαγωνιστικού Θανάση Νεoφώτιστου,  Route-3 (Βοσνία, Ελλάδα),  η οποία θα προβληθεί  εκτός συναγωνισμού.

 

ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Στο νέο, φιλόδοξο, διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Δράμας (https://www.dramafilmfestival.gr/festival/international-student-competition/), επιλέχθηκαν να προβληθούν 22 ταινίες από 16 χώρες –ανάμεσά τους και 3 ελληνικές :  Violetta του Φοίβου Ήμελλου (New York College), Rosa Kairo του Jacques Simha (κινηματογραφικός τομέας Π.Ο.Φ.Π.Α.) και The Jar του Κυριάκου Ρόντση (Bournemouth Film School)

Πρόκειται για σπουδαστές  από  21 σχολές κινηματογράφου σε όλον τον κόσμο, οι 12 εξ αυτών παγκοσμίου κύρους.  Το φεστιβάλ εξασφάλισε 7 παγκόσμιες πρεμιέρες, 2  ευρωπαϊκές, 4 βαλκανικές και  9 ελληνικές.

Η δημιουργία του καινούργιου αυτού Προγράμματος, στόχο έχει να ανταποκριθεί στις ανάγκες της ελληνικής και παγκόσμιας κινηματογραφικής παραγωγής σπουδαστικών ταινιών μικρού μήκους, ενώ συνδέεται με το όραμα του Φεστιβάλ για την επικείμενη δημιουργία της Κινηματογραφικής Σχολής στη Δράμα.

Head Programmer  του Διεθνούς Σπουδαστικού Προγράμματος είναι ο πολυβραβευμένος σκηνοθέτης Θανάσης Νεοφώτιστος που ξεκίνησε την καριέρα του στο Φεστιβάλ Δράμας.

 

ΟΙ  ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

 

*Ο βραβευμένος με Όσκαρ πολωνός σκηνοθέτης Πάβελ Παβλικόφσκι θα έχει καλή παρέα στην κριτική επιτροπή του Διεθνούς Διαγωνιστικού: την ηθοποιό Θέμιδα Μπαζάκα, τον σκηνοθέτη Λευτέρη Χαρίτο, την συγγραφέα Λένα Διβάνη και τον σκηνοθέτη Στέργιο Πάσχο.

 

*Στο Εθνικό Διαγωνιστικό, πρόεδρος, θα είναι ο σκηνοθέτης Αργύρης Παπαδημητρόπουλος. Τα μέλη της επιτροπής: ο Γιάννης Στάνκογλου, ηθοποιός, η Αλεξία Θεοδωράκη, σκηνογράφος- ενδυματολόγος, η Εύη Καλογηροπούλου, σκηνοθέτις και η Ρομάννα Λόμπατς, ηθοποιός.

 

*Στο Διεθνές Σπουδαστικό τμήμα η κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τους: Αλέξανδρο Διακοσάββα, δημοσιογράφο, Λήδα Βαρτζιώτη & Δημήτρη Τσακαλέα, σκηνοθετικό δίδυμο και Άλκη Πολίτη, σεναριογράφο, σκηνοθέτιδα.

 

*Ως φόρο τιμής στην αγαπημένη σκηνογράφο και ενδυματολόγο Ιουλία Σταυρίδου που έφυγε τόσο άδικα από κοντά μας, το Φεστιβάλ  δίνει το όνομά της σε ένα νέο βραβείο: τιμητική διάκριση κοστουμιών «Ιουλία Σταυρίδου». Θα συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 2000, προσφορά του κινηματογράφου ΤΡΙΑΝΟΝ.

 

*Επίσης προστίθενται τέσσερα νέα (χρηματικά) έπαθλα από το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου στις κατηγορίες Χρυσός Διόνυσος, σενάριο, σκηνοθεσία και ντοκιμαντέρ.

 

*Θεσπίζονται για πρώτη φορά Βραβεία Κοινού: μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας του Φεστιβάλ (Online Festival), οι θεατές θα μπορούν να πάρουν μέρος στην ψηφοφορία για την ανάδειξη της καλύτερης ταινίας για το Audience award  και για τα τρία διαγωνιστικά προγράμματα του φεστιβάλ.

 

*Το Βραβείο Ντινος Κατσουρίδης μεταφέρεται στο Διεθνές Σπουδαστικό Τμήμα ως ενίσχυση προς τους έλληνες που συμμετέχουν και ενθάρρυνση για το επόμενό τους έργο.

 

Το βραβείο “#ThisisEU – Ευρωπαϊκές αξίες” απονέμεται από την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα στην ταινία, η οποία θα επιλεγεί από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή ανάμεσα σε όλες τις ταινίες που προβάλλονται στα διάφορα διαγωνιστικά τμήματα του Φεστιβάλ και η οποία διακρίνεται για την προώθηση των αξιών στις οποίες έχει τα θεμέλια της  και προάγει η Ευρωπαϊκή Ένωση: σεβασμός της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, ελευθερία, δημοκρατία, ισότητα, κράτος δικαίου και σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

 

*Τέλος, η Αστική μη κερδοσκοπική εταιρία «Κύκλωψ» με έδρα την Δράμα, επιχορηγεί το Ειδικό Βραβείο Περιβαλλοντικής Ευαισθησίας Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή με 4000€,  στο Διεθνές Διαγωνιστικό.

Eδώ θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες: https://www.dramafilmfestival.gr/news/

  

 

DRAMA PITCHING LAB –ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ONLINE

Το Φεστιβάλ Δράμας συνεχίζει να υποστηρίζει την παραγωγή ταινιών μικρού μήκους και να επιμορφώνει τους νέους σκηνοθέτες: Στο  πλαίσιο  της εκπαιδευτικής του πλατφόρμας  DRAMA MINI TALENT LAB, διοργανώνει  και φέτος εργαστήριο Pitching Lab για την παροχή τεχνικών pitching σε σκηνοθέτες / παραγωγούς, ενώ στο Pitching Forum νέοι σκηνοθέτες και παραγωγοί από όλο τον κόσμο παρουσιάζουν το project τους, σε ένα pitch διάρκειας 5’, σε παραγωγούς και πιθανούς χρηματοδότες. Στο τέλος του Pitching Forum, οι συμμετέχοντες έχουν επίσης την ευκαιρία να οργανώσουν μεμονωμένες συναντήσεις με ενδιαφερόμενους παραγωγούς ή διευθυντές φεστιβάλ , για την πιθανή προώθηση των έργων τους.

Το Pitching Lab/Forum θα διεξαχθεί ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ και αποκλειστικά στην αγγλική γλώσσα.

Το Pitching Forum θα διεξαχθεί την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου και θα είναι ανοιχτό για το κοινό σε live streaming.

Η Finos Film θα προσφέρει χρηματικό έπαθλο για το καλύτερο σχέδιο, ενώ η Authorwave υπηρεσίες εργαστηρίου post production

Το Pitching Lab, φέτος, αποφάσισε να δεχθεί 15 σχέδια, καθώς η διαδικτυακή πλατφόρμα, μπορεί να επιτρέψει τη μεγαλύτερη συμμετοχή (εδώ θα βρείτε τα πρότζεκτ που συμμετέχουν: https://www.dramafilmfestival.gr/festival/pitching-lab/)

Επικεφαλής του εκπαιδευτικού προγράμματος του Φεστιβάλ Δράμας, είναι η σκηνοθέτης και εκπαιδεύτρια Βαρβάρα Δούκα.  Μαζί της η δραματουργός Τζωρτζίνα Κακουδάκη.

ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

-Κινηματογραφοθεραπεία  με τον Pawel Pawlikovski: O σπουδαίος σκηνοθέτης θα συμμετάσχει σε μια ανοιχτή συζήτηση για την τελευταία του ταινία Ψυχρός πόλεμος. Την συζήτηση θα συντονίσει η κινηματογραφοθεραπεύτρια Ντενίς Νικολάκου. Για πρώτη φορά το Φεστιβάλ Δράμας φιλοξενεί το εν λόγω εγχείρημα με στόχο να αναδείξει την ψυχοθεραπευτική επίδραση που μπορεί να ασκήσει ένα κινηματογραφικό έργο στον θεατή μέσω του cinematherapy (Παρασκευή 25/9, 16.00, Δημοτικό Ωδείο).

 

-Προβολή δύο προγραμμάτων μικρού μήκους με ταινίες που γυρίστηκαν κατά την διάρκεια των περιοριστικών μέτρων της πανδημίας:

 

*Enter  σε συνεργασία με τη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση: δεν είναι ένα ακόμη ημερολόγιο καραντίνας, αλλά μια σειρά από πρωτότυπα έργα που δημιουργήθηκαν μέσα στις συνθήκες του «εδώ και τώρα». Από το Μανχάταν στο Μπρούκλιν, από την Αθήνα  μέχρι το Βερολίνο και από τα Καραντινάτα της Κεφαλονιάς έως το Λονδίνο, καλλιτέχνες απ' όλο τον κόσμο μας υποδέχονται σπίτι τους. Μεταξύ αυτών οι Bασίλης Κεκάτος, Γιώργος Ζώης και Ευθύμης Φιλίππου.

 

*Spaces 1 (Χώροι 1) σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Οκτώ έλληνες σκηνοθέτες γύρισαν, μετά από ανάθεση του φεστιβάλ, μια ολιγόλεπτη μικρού μήκους ταινία μέσα στο σπίτι τους, καταθέτοντας το δικό τους επίκαιρο κινηματογραφικό σχόλιο για την πρωτόγνωρη κατάσταση που βιώσαμε την Άνοιξη. Τις ταινίες υπογράφουν οι: Γιώργος Γεωργόπουλος, Ρηνιώ Δραγασάκη, Ζαχαρίας Μαυροειδής, Μίνως Νικολακάκης, Μαριάννα Οικονόμου, Σταύρος Παμπαλλής, Σύλλας Τζουμέρκας και Σταύρος Ψυλλάκης. 

 

 

-Παρουσιάσεις των διαγωνιζόμενων σκηνοθετών και ανοιχτή συζήτηση με το

κοινό του Φεστιβάλ, καθημερινά, στον θερινό Κινηματογράφο «Αλέξανδρο» (12:00)

 

-Short Matters 2020

Βραβευμένες ταινίες του δικτύου κινηματογραφικών φεστιβάλ της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου και υποψήφιες για το Βραβείο Καλύτερης Ευρωπαϊκής Ταινίας Μικρού Μήκους EFA 2019.

 

 -Focus on Animation (https://www.dramafilmfestival.gr/focusonanimation/). «Ελληνικό animation, από την εκπαίδευση στην επαγγελματική παραγωγή μικρού μήκους». Διαδικτυακή προβολή ελληνικών ταινιών κινουμένου σχεδίου

στην πλατφόρμα του φεστιβάλ, σε επιμέλεια του βραβευμένου σκηνοθέτη και

καθηγητή Σπύρου Σιάκα. Σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.

 

- Στο πλαίσιο του DRAMA PITCHING LAB, την Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθούν σε live streaming, δύο πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις: στις 12, ο Sami Arpa, ιδρυτής της ελβετικής Largo, θα μιλήσει για την πλατφόρμα video on demand για μικρού μήκους ταινίες Sofy.tv.

Στις 13.10, το λόγο θα πάρει η Βένια Βέργου, διευθύντρια του Hellenic Film Commission του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου. Η ομιλία της θα έχει τίτλο: "What does the Hellenic Film Commission has to offer?». Η Β.Βέργου θα αναφερθεί στις διευκολύνσεις και τα κίνητρα που προσφέρει η Ελλάδα σε όσους επιλέξουν την χώρα μας για το γύρισμα της επόμενης ταινίας τους, κίνητρα που αφορούν και τη μικρού μήκους ταινία.

-Δράσεις για παιδιά.  “Μαθήματα Κινηματογραφικής Εκπαίδευσης»: το πολύπλευρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ έρχεται και στη Δράμα με ένα τετραήμερο κινηματογραφικό εργαστήριο, για μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

 

-Αίθρια Λογοτεχνικά Απογεύματα (21-25/9, Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος», 18.00) σε παρουσίαση και επιμέλεια του συγγραφέα-δημοσιογράφου Παύλου Μεθενίτη.

Φετινοί προσκεκλημένοι είναι οι Λένα Διβάνη και Δημήτρης Σοφιανόπουλος με αφορμή τα νέα βιβλία τους "Ζευγάρια που έγραψαν την ιστορία της Ελλάδας" (Παρασκευή 25/9) και "Πολλά χρόνια αργότερα" (Πέμπτη 24/9), αντίστοιχα.

Θα παρουσιαστούν επίσης: η ανθολογία μικροδιηγήματος "100 λέξεις σε 100 ώρες για τη Σχεδία" από την Κομοτηνή, τα έσοδα της οποίας θα διατεθούν στο μηνιαίο περιοδικό δρόμου για τους άστεγους "Σχεδία" (Πέμπτη 24/9), καθώς και δύο βιβλία Δραμινών συγγραφέων: «Η Ειρήνη της Δράμας» του Φαίδωνα Πατρικαλάκι που δεν είναι πια κοντά μας, και "Τόσο ήθελε το στήθος" (ποίηση) της Καλλιόπης Εξάρχου (Τετάρτη 23/9). Η εκδήλωση θα ανοίξει την Τρίτη 22/9 με την παρουσίαση δύο σημαντικών περιοδικών: το Δραμινό περιοδικό λόγου και τέχνης "ΔΙΟΔΟΣ 66100" και το Περιοδικό για την Τέχνη και τη Ζωή "ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ" (εκδότης: Kώστας Κρεμμύδας). Για τα βιβλία θα μιλήσουν εκλεκτοί καλεσμένοι –ανάμεσά τους η Δραμινή ποιήτρια και δικηγόρος Πολύνα Γ. Μπανά.

 

-Τέλος, οι βραβευμένες ταινίες του φεστιβάλ, θα προβληθούν το απόγευμα της Κυριακής 27/9, στις 18:00, στον κινηματογράφο ΟΛΥΜΠΙΑ.

 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ «ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ»

 

Στην τελετή έναρξης της 43ης διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί η τελετή ονοματοδοσίας της κεντρικής αίθουσας του Δημοτικού Ωδείου Δράμας σε «Αίθουσα Αντώνης Παπαδόπουλος», στη μνήμη του αείμνηστου διευθυντή του Φεστιβάλ, που έφυγε πρόωρα από κοντά μας τον περασμένο Μάρτιο.

 

 

ΡΑΝΤΕΒΟΥ (ΚΑΙ) ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ  

 

Ραντεβού στην Δράμα, λοιπόν, αλλά  τον Οκτώβριο (8-14/10) και στην Αθήνα, μια που και φέτος το ελληνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ, οι βραβευμένες ταινίες του διεθνούς  και επιλεγμένα προγράμματα, θα προβληθούν στο «Τριανόν».

 

Το πρόγραμμα «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει», θα συνεχιστεί σε ακόμα περισσότερους προορισμούς. Πέρυσι οι ελληνικές ταινίες του Φεστιβάλ ταξίδεψαν σε 45 πόλεις και 5 χώρες (και θα ήταν πολύ περισσότερες αν δεν μεσολαβούσε η πανδημία…) αναδεικνύοντας την δυναμική του ελληνικού σινεμά εντός κι εκτός Ελλάδας.

 

Το Φεστιβάλ Δράμας χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού, το Δήμο Δράμας και την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

 

Εδώ, μπορείτε να επιλέξετε τις φωτογραφίες που θέλετε από όλα τα τμήματα:

https://www.dropbox.com/sh/h4kkvxvjqicokf3/AAAUmMFzAAO0L-2MFbRKf_H3a?dl=0

 

 

 

 

OI XOΡΗΓΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ

 

Ευχαριστούμε τους χορηγούς και υποστηρικτές του Φεστιβάλ Δράμας

Βουλή των Ελλήνων

Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού

Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Δήμο Δράμας

 

Xoρηγοί

ΕΡΤ

COSMOTE TV

ΤV5 Monde

Finos Film

Raycap

ΑμΚΕ ΚΥΚΛΩΨ

Τριανόν

SteFilm

Εnjoy Fashion Point

Oικογένεια Κατσουρίδη

Authorwave

 

Υποστηρικτές

ΕΚΚ - Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου

Creative Europe Media Greece

ΕΚΟΜΕ

Fipresci

EFA - Eυρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου

Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Eπιτροπής στην Ελλάδα

Γαλλική Πρεσβεία & Γενικό Προξενείο της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη

Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας & Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά & Νέους

Νεανικό Πλάνο

Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

Κινηματογραφικά σωματεία

Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού- Περιφερειακό Τμήμα Δράμας

 

Οινοπαραγωγούς Δράμας

 

Χορηγοί Επικοινωνίας

ΕΡΤ, ΕΡΤ3, Δεύτερο Πρόγραμμα 103.7, Κόσμος 93.6, Η Φωνή της Ελλάδας, 102fm, 958fm, ΕΡΤ Καβάλας & ΕΡΤ Σερρών 

ΤV5 Monde

ΒΟΥΛΗ  Τηλεόραση

REAL FM

ΑΘΗΝΑ 9,84

ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ –Θεσσαλονίκη 

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ

DOCUMENTO

 

 

 

 

 

 

 

Περισσότερες πληροφορίες:

info@dramafilmfestival.gr (Γραμματεία Φεστιβάλ Δράμας)

Γραφεία Δράμας: τηλ. 25210 47575

Γραφεία Αθήνας: τηλ. 210 3300309

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ 2020 | INFO ABOUT DISFF ONLINE PLATFORM



ΕΛΛΗΝΙΚΑ


Η ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ

https://www.dramafilmfestival.gr/online-festival/


ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Η εγγραφή στη διαδικτυακή πλατφόρμα ΑΝΟΙΓΕΙ στις: 20/09/2020 - 19:00 μ.μ. (EEST)

Η ψηφοφορία για το Βραβείο Κοινού ΛΗΓΕΙ στις: 25/09/2020 - 22:00 μ.μ. (EEST)

Η διαδικτυακή πλατφόρμα ΚΛΕΙΝΕΙ στις: 26/09/2020 - 23:59 μ.μ. (EEST)

* Στο πρόγραμμα ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα εξαιρέσεων.

* Λόγω του κανονισμού Geo-Blocking, η πλατφόρμα DISFF λειτουργεί μόνο στην ελληνική επικράτεια.


ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ: 34 ταινίες

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ: 35 ταινίες

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ: 22 ταινίες


ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ!

Μπορείτε να ψηφίσετε μόνο (1) Μικρού Μήκους Ταινίας / ανά Διαγωνιστικό Πρόγραμμα.

Η ψηφοφορία συνδέεται με το email και το IP.

Ο νικητής των βραβείων κοινού θα ανακοινωθεί στην τελετή απονομής λήξης: 26 Σεπτεμβρίου!




ENGLISH


THE PLATFORM

https://www.dramafilmfestival.gr/online-festival/


THE SCHEDULE

Online Platform’s registration OPENS at: 20/09/2020 – 19:00pm (EEST)

Online Voting for Audience Award ENDS at: 25/09/2020 – 22:00pm (EEST)

Online Platform CLOSES at: 26/09/2020 – 23:59pm (EEST)
*The schedule is strict and there is NO possibility of exceptions.

*Because οf Geo-Blocking regulation, DISFF Online Platform works normally only in Greek Territory.


THE AUDIENCE AWARD

NATIONAL COMPETITION: 34 Films

INTERNATIONAL COMPETITION: 35 Film

INTERNATIONAL STUDENT COMPETITION: 22 Film


VOTE FOR YOUR FAVOURITE SHORT FILM!

You can vote only one (1) Short Film / per Competition Program.

The vote is connected to the User & IP Address.

The Winner of Audience Awards will be announced on the Awards Ceremony: 26 September!


ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Γραφεία Φεστιβάλ - Γραμματεία

Αγίας Βαρβάρας 9, 66131 Δράμα

Τηλ: 25210-47575, 46732, 32573

Υποδοχή

Ώρες Λειτουργίας: 9:00-22:00

Τηλ: 25210-38956, 39850

Γραφείο Τύπου - Παλιό Δημαρχείο 

Τηλ: 25210-33486, 33487, 33462

Fax: 25210-33453

Φιλμ Μάρκετ - Δημοτικό Ωδείο         

Τηλ: 25210-47022

 

 

THE FESTIVAL AREAS

Festival offices-Secretarial: 9, Ag. Varvaras str. 66131 Drama

                                   Tel: 25210-47575, 46732, 32573

Hospitality Desk

Open Daily: 9:00-22:00

Tel: 25210-38956, 39850

Press Room-Old Town Hall:

Tel: 25210-33486, 33487, 33462

Fax: 25210-33453

Film Market-Municipal Conservatory:

Tel: 25210-47022

 

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΙ / CINEMAS

ΟΛΥΜΠΙΑ” / “OLYMPIA”           Τηλ. / Tel: 25210-37237

 

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ / HOTELS

 ΕΜΠΟΡΙΚΟ” / “EMPORIKO”      Τηλ/Tel: 25210-20553, 37925 

ΕΠΑΥΛΙΣ  / ”EPAVLIS”              Τηλ/Tel: 25210- 81348                                                                                       

ΕΣΠΕΡΙΑ/ “ESPERIA”                 Τηλ/Tel: 25210-34114

ΚΟΥΡΟΣ / “KOUROS”                  Τηλ/Tel: 25210-57200

ΜΑΡΙΑΝΝΑ / “MARIANNA”     Τηλ/Tel: 25210-31520, 31521

 ΤΑΣΚΟ” / “TASCO”                       Τηλ/Tel : 25210 24000

ΑΥΑ HOTEL”                                 Τηλ/Tel: 25210-33090

 “DIAMOND CITY LIVING           Τηλ/Tel: 25210 57510, 6979007169-70

“HYDRAMA GRAND HOTEL”     Τηλ/Tel: 25210-33322

 

 

ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ / USEFUL PHONE NUMBERS

ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ / TOWN HALL      Τηλ/Tel: 25210-25555

ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ / POLICE              Τηλ/Tel: 100

Κ.Τ.Ε.Λ. / BUS STATION            Τηλ/Tel: 25210-32421

Ο.Σ.Ε. / RAILROAD STATION    Τηλ/Tel: 25210-32444

ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ / RADIO TAXI        Τηλ/Tel: 25210-21112

                                                                      25210-25003

                                                                       25210-22022

 

 

 

 

 

Δημοτικό Ωδείο

Municipal Conservatory

 

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

Sunday 20 September

                                                         

 

 

 

 

 

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Παρουσίαση Κριτικών Επιτροπών

 

Δημοτικό Ωδείο Δράμας

Έναρξη 20.00

 

 

OPEN CEREMONY

Presentation of the Juries

 

Municipal Conservatory

Starting at 20.00

Drama Mini Talent Lab

 ‘DRAMA PITCHING LAB’

20-25 September 2020

The Short Film Festival in Drama supports the production of short films

They say that when you know how to present your idea briefly and as a comprehensive proposal so as to attract somebody's attention, you can write your script correctly. And because it is important to condense what you want to say into one or two lines, especially in short films, this means you have almost completed it. Knowing how to secure funding is not only useful, it also means that the creator can communicate his idea, is as extroverted as it takes and, along with his producer, they need to be willing to find out the conditions prevailing in  the international market.

 Pitching is this part of the education that helps the development of a project and trains the creator to bring movies into existence.

In the context of the Educational Platform DRAMA MINI TALENT LAB, the Festival in Drama is holding the 6th pitching workshop on presentation and pitching techniques to directors / producers.

20- 25/9 PITCHING WORKSHOP

 Young filmmakers and producers, selected from all over the world, will participate in training sessions and learn how to present a project for a short film (no longer than 20’).

Instructors:

Barbara Dukas - ‘A living Pitching - How we are going to incorporate our story’

Geo Kakoudaki - A matter of ownership - Make your movie yours’

Guest Tutor Stathis Paraskevopoulos : Do I really need α pitch?

 

 

 

 

Χορηγοί/ Sponsors                                       

(Finos film) θα μπει το logo                           

(Authrowave) θα μπει το logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings

 

Παιδικό Πρόγραμμα

KidsProgramme

 

 

Κινηματογράφοι «Ολύμπια» και Δημοτικό Ωδείο

“Olympia” Cinema and Municipal Conservatory

 

Δευτέρα 21 – Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου

Monday 21 – Friday 25 September

09:00-10:00

 

 

 

 

“One day one fly”

6’

“One day one fly”

Πέτρος Νιαμονιτάκης

Eλλάδα

 

Petros Niamonitakis

Greece

 

 

 

“Ο μικρός Αχιλλέας”

 

30’

“Little Achilles”

Sebastian Jansen

Γερμανία

 

Sebastian Jansen

Germany

 

 

 

Ημέρα ευχαριστιών

11’

“A celebration”

Mahsa Razavi

Καναδάς

 

Mahsa Razavi

Canada

 

 

 

“Doobie”

17’

“Doobie”

Keith Gomes

Ινδία

 

Keith Gomes

India

 

 

 

“Story”

5’

“Story”

Jolanta Bankowska

Πολωνία

 

Jolanta Bankowska

Poland

 

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings

European Film Academy

Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες

EFA AwardsShort Matters 2019

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Monday 21 September

15:30 - 17:30

 

                            “(Fool time) job”               17’         (Fool time) job”

                             Gilles Cuvelier                                  Gilles Cuvelier

                              Γαλλία                                             France

 

 

                            Ένας άξιος άνθρωπος    19’           A worthy man

                           Kristian Håskjold                                    Kristian Håskjold

     Δανία                                                   Denmark

 

                            Σκυλιά που γαβγίζουν     20’          Dogs barking at birds

    στα πουλιά

                             Leonor Teles                                        Leonor Teles

                           Πορτογαλία                                          Portugal

 

     “Oslo”                                 16’         Oslo

                            Shady Srour                                       Shady Srour

                           Ισραήλ, Γερμανία                              Israel, Germany

 

                   Οι ατυχείς περιπέτειες της    20’            The marvellous misadventures

                     πέτρινης νεαρής κοπέλας                              of the stone lady”

                        Gabriel Abrantes                                     Gabriel Abrantes

                           Γαλλία, Πορτογαλία                         France, Portugal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

OlympiaCinema

 

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Monday 21 September

17:30 - 19:30

 

 

 

Χωρίς ρίζες

23’

“No place”

Gabriel Amaral

 

Gabriel Amaral

Bραζιλία

 

Brazil

 

 

 

“Cameramen”

17’

“Cameramen”

Tristan Lhomme

 

Tristan Lhomme

Γαλλία

 

France

 

 

 

Κίνηση

10

Movements

Dahee Jeong

 

Dahee Jeong

Νότια Κορέα

 

South Korea

 

 

 

Παραγιός

23

Minion

Anghel Damian

 

Anghel Damian

Ρουμανία

 

Romania

 

 

 

Virago

15

Virago

Kerli Kirch Schneider

 

Kerli Kirch Schneider

Εσθονία

 

Estonia

 

 

 

Στα βήματά της

24

“In her steps”

Αναστασία Κρατίδη

 

Anastasia Kratidi

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Monday 21 September

20:00 - 22:00

 

 

Goads                                                         15’                   Goads

Ίρις Μπαγλανέα                                                                      Iris Baglanea

 

Dakar                                                         12’                   Dakar

Στέλιος Μωραϊτίδης                                                              Stelios Moraitidis

 

Ο τροχός                                                   4’                     The wheel

Γιάννης Στεφανάκις                                                             Yannis Stefanakis

                                                                                               

 Χάνσελ                                                      17’                  “Hansel”

Βίβιαν Παπαγεωργίου                                                          Vivian Papageorgiou

 

Το νόημα του Αυγούστου                      26’                  “The meaning of August”

Μάνος Παπαδάκης                                                              Manos Papadakis

 

Τοπίο με καλύβα και δάσος                 3’                     “Painting for the main

                                                                                                bedroom”                                                    

Ηλίας  Δ. Δούλης                                                                   Ilias D. Doulis

 

Η κλήση                                                   10’                   “The call”

Μάριος Ψαράς                                                                      Marios Psaras

 

Qualia                                                        17’                   Qualia                               

Θανάσης Ταταύλαλης                                                         Thanasis Tatavlalis

 

Happy                                                        8’                     Happy                               

Γιούλη Αναστασοπούλου                                                    Giouli Anastasopoulou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Monday 21 September

20:00-22:00

 

 

 

Χαμάμ                                                   20’                         “Hamam”

             Βαρβάρα Δούκα                                                                     Barbara Dukas
       (
εκτός συναγωνισμού)                                                                 (out of competition)

 

Όταν γελάω κλείνουν τα μάτια μου         17’       “When I smile my eyes close”

Ντάνιελ Μπόλντα                                                                   Daniel Bolda

 

             Βούτα                                                        18’                  “Vouta” 

              Δημήτρης Ζάχος                                                                    Dimitris Zahos

                                                                    

“Pashka”                                                        22’                   “Pashka”

Oltjon Lipe                                                                              Oltjon Lipe

 

          Antivirus                                                      15’                   Antivirus

Αναστασία  Σίμα                                                                     Anastasia Sima

 

         Τέρμα                                                            17’                   Bourn

Δημήτρης Μουτσιάκας                                                           Dimitris Moutsiakas

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

 

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Monday 21 September

22:30 - 00:30

 

 

 

 

Διαδρομή-3

13’

“Route 3”

Θανάσης Νεοφώτιστος

 

Thanasis Neofotistos

Ελλάδα

 

Greece

       (εκτός συναγωνισμού)                                                                

 

(out of competition)

 

 

 

Άννα

15’

“Anna”

Dekel Berenson

 

Dekel Berenson

Ηνωμένο Βασίλειο, Ουκρανία, Ισραήλ

 

U.K. , Ukraine, Israel

 

 

 

Το όνομα του γιου

13’

“The name of the son”

Martina Matzkin

 

Martina Matzkin

Αργεντινή

 

Argentina

 

 

 

“Να μην το μάθει κανείς”

14’

“Keep it quiet”

Yaya

 

Yaya

ΗΠΑ

 

USA

 

 

 

Παρηγοριά

21’

“Consolation”

Lina Asadullina

 

Lina Asadullina

Ρωσία

 

Russia

 

 

 

“Σπουργίτι”

12’

“Song sparrow”

Farzaneh Omidvarnia

 

Farzaneh Omidvarnia

Δανία, Ιράν

 

Denmark, Iran

 

 

 

     Πρώτος έρωτας

15’

Premier amour

Χάρης Ραφτογιάννης

 

Haris Raftogiannis

Γαλλία, Ελλάδα

 

France, Greece

 

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinemaAlexandros

Κινηματογράφος Drive in «Δ. Κραχτίδης»

Drive in cinema “D. Krahtidis”

 

 

Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου

Monday 21 September

 

20:00 – 22:00

 

Goads                                                         15’                   Goads

Ίρις Μπαγλανέα                                                                      Iris Baglanea

 

Dakar                                                         12’                   Dakar

Στέλιος Μωραϊτίδης                                                              Stelios Moraitidis

 

Ο τροχός                                                   4’                     The wheel

Γιάννης Στεφανάκις                                                             Yannis Stefanakis

                                                                                               

 Χάνσελ                                                      17’                  “Hansel”

Βίβιαν Παπαγεωργίου                                                          Vivian Papageorgiou

 

Το νόημα του Αυγούστου                      26’                  “The meaning of August”

Μάνος Παπαδάκης                                                              Manos Papadakis

 

Τοπίο με καλύβα και δάσος                 3’                     “Painting for the main

                                                                                                bedroom”                                                    

Ηλίας Δ. Δούλης                                                                    Ilias D. Doulis

 

Η κλήση                                                   10’                   “The call”

Μάριος Ψαράς                                                                      Marios Psaras

 

Qualia                                                        17’                   Qualia                               

Θανάσης Ταταύλαλης                                                         Thanasis Tatavlalis

 

Happy                                                        8’                     Happy                               

Γιούλη Αναστασοπούλου                                                    Giouli Anastasopoulou

 

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings

European Film Academy

Βραβευμένες Eυρωπαϊκές Ταινίες

EFA Awards – Short Matters 2019

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

15:30 - 17:30

 

 

 

 

                 Χυμός από καρπούζι     22’      Watermelon juice

                        Irene Moray                                        Irene Moray

                         Ισπανία                                                                                            Spain

               

                Η σκηνή                    17’      The tent

                        Rebecca Figenschau                            Rebecca Figenschau

                        Νορβηγία                                                       Norway

 

                Αυγό                       13’      Egg

                        Martina Scarpelli                                 Martina Scarpelli

                        Γαλλία, Δανία                                    France, Denmark

 

                       

                Αναπαράσταση            15’      Reconstruction

                        Jiří Havlíček                                        Jiří Havlíček

Ondřej Novák                                     Ondřej Novák

                        Τσεχία                                                                        Czech Republic

 

                Λεωφόρος Πατησίων     12’      Patision avenue

                        Θανάσης Νεοφώτιστος                       Thanasis Neofotistos

                        Ελλάδα                                                                     Greece

 

                Το χριστουγεννιάτικο δώρο  23’  The christmas gift

                        Bogdan Mureşanu                               Bogdan Mureşanu

                        Ρουμανία,Ισπανία                                         Romania, Spain

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

17:30-19:30

 

 

 

“Κάτω από την ίδια στέγη”

25’

“Under the same roof”

Simeon Tsonchev

 

Simeon Tsonchev

Βουλγαρία

 

Bulgaria

 

 

 

“Η γυναίκα με τους παπαγάλους”

7’

“The parrot lady”

Μιχάλης Καλοπαίδης

 

Michalis Kalopaidis

Κύπρος

 

Cyprus

 

 

 

          Chen Chen

21

Chen Chen

Kargo Chen

 

Kargo Chen

Hong Kong

 

Hong Kong

 

 

 

Νήσος Μάνους

13

Manus

Angus McDonald

 

Angus McDonald

Αυστραλία, Παπούα- Νέα Γουινέα

 

Australia, Papua- New Guinea

 

 

 

Επίδειξη

3

Exhibition

Sylvia Borges

 

Sylvia Borges

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

Mini DV

10

Mini DV

Shauly Melamed

 

Shauly Melamed

Ισραήλ

 

Israel

 

 

 

Ένα καλύτερο εσύ

16

A better you

Eamonn Murphy

 

Eamonn Murphy

Ιρλανδία

 

Ireland

 

 

 

Goads

15

Goads

Ίρις Μπαγλανέα

 

Iris Baglanea

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

OlympiaCinema

 

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

20:00 - 22:00

 

Πρώτος έρωτας                                                     15’                 “Premier amour”

Χάρης Ραφτογιάννης                                                                           Haris Raftogiannis

 

“Fiat Lux”                                                                 10’                   “Fiat Lux”

Γιώργος Κορακιανίτης                                                                        Yorgos Korakianitis

 

Το μάους στόρυ                                                     15’                   “The mouse story”

Μιλτιάδης Χρηστίδης                                                                         Miltiades Christides

                                                                                               

“Καρτ ποστάλ από το Ελληνικό”                            23’                   Postcards from

                                                                                                            Hellinikon

Αφροδίτη Κατερινοπούλου                                                                Aphroditi Katerinopoulou

 

“Σεβαράμπες”                                                           11’                  Sevarambes

Τζώρτζης Κόντος                                                                                George Kontos

 

“Dear Joel”                                                                18’                   “Dear Joel”  

Θανάσης Tρουμπούκης                                                                       Thanasis Trouboukis

 

Ανθολόγιο μίας πεταλούδας                                 7’                     “Anthology of a

                                                                                                            butterfly”

Κωστής Χαραμουντάνης                                                                    Kostis Charamountanis

 

Μελατονίνη                                                            13’                   Melatonin”

Νίκος Πάστρας                                                                                   Nikos Pastras

                                                        

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

                                                                    

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

 

20:00-22:00

 

 

“Στα βήματά της”                                                     24’                   “In her steps”

Αναστασία Κρατίδη                                                                            Anastasia Kratidi

 

“Ανάπαυσις”                                                             17’                   “Anapafsis”

Δημήτρης Παπαγιαννόπουλος                                                 Dimitris Papagiannopoulos

 

Ίσκιωμα                                                                 15’                   “Iskioma”

Κώστας Γεραμπίνης                                                                            Kostas Gerampinis

 

Τeo, ο γείτονάς μου                                               14’                   Teo, my neighbor

Χρήστος Καρτέρης                                                                             Christos Karteris

                                                                                               

“54 / Η τυφλή χελώνα κι η                                       13’                   “54 / The blind turtle and

απέραντη θάλασσα                                                                        the endless sea”

Ισαβέλλα Μαργάρα                                                                            Isabella Margara                     

                                               

Απόδραση από τον εύθραυστο πλανήτη             17’       Escaping the fragile planet

Θανάσης Τσιμπίνης                                                                             Thanasis Tsimpinis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory

 

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

22:30 - 00:30

 

 

Αγρίμι

15’

“Wild child”

Ka Ki Wong

 

Ka Ki Wong

Χονγκ Κονγκ

 

Hong Kong

 

 

 

“Μικροκασέτα – Η πιο μικρή κασέτα που έχω δει ποτέ”

19

“Microcassette – The smallest cassette I've ever seen”

Igor Bezinovic, Ivana Pipal

 

Igor Bezinovic, Ivana Pipal

Κροατία, Σερβία

 

Croatia, Serbia

 

 

 

Στο σκοτάδι

8

“Into the dark”

Mariano Franco

 

Mariano Franco

Καναδάς

 

Canada

 

 

 

“Όπως θα συνέβαιναν μέσα στο νερό”

18

“As if underwater”

Ανθή Δαουτάκη

 

Anthi Daoutaki

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

Το τζάκποτ

23

The jackpot

Alice van Gwinner

 

Alice van Gwinner

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

Barakat

14

Barakat

Manon Nammour

 

Manon Nammour

Λίβανος

 

Lebanon

 

 

 

Μουσικός

20’

Musician

Mohsen Mehri Darouei

 

Mohsen Mehri Darouei

Ιράν

 

Iran

 

 

 

 

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinemaAlexandros



Q&A

Meet & Greet

12:00-14:00

 

 

 

Αίθρια Λογοτεχνικά Απογεύματα

Fair Literature Afternoons

18:00-19:30

 

 

"ΔΙΟΔΟΣ 66100"

Εξαμηνιαίο περιοδικό λόγου και τέχνης

"DIODOS 66100"

Βiannual literary magazine

 

"ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ"

Τετραμηνιαίο Περιοδικό για την Τέχνη και τη Ζωή

"MANDRAGORAS"

Quarterly Literary Magazine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival Competition

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinema “Alexandros”

Κινηματογράφος Drive in «Δ. Κραχτίδης»

Drive in cinema “D. Krahtidis”

 

 

Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου

Tuesday 22 September

 

20:00 - 22:00

 

 

Πρώτος έρωτας                                                     15’                 “Premier amour”

Χάρης Ραφτογιάννης                                                                           Haris Raftogiannis

 

“Fiat Lux”                                                                 10’                   “Fiat Lux”

Γιώργος Κορακιανίτης                                                                        Yorgos Korakianitis

 

Το μάους στόρυ                                                     15’                   “The mouse story”

Μιλτιάδης Χρηστίδης                                                                         Miltiades Christides

                                                                                               

“Καρτ ποστάλ από το Ελληνικό”                            23’                   Postcards from

                                                                                                            Hellinikon

Αφροδίτη Κατερινοπούλου                                                                Aphroditi Katerinopoulou

 

“Σεβαράμπες”                                                           11’                  Sevarambes

Τζώρτζης Κόντος                                                                                George Kontos

 

“Dear Joel”                                                                18’                   “Dear Joel”  

Θανάσης Tρουμπούκης                                                                       Thanasis Trouboukis

 

Ανθολόγιο μίας πεταλούδας                                 7’                     “Anthology of a

                                                                                                            butterfly”

Κωστής Χαραμουντάνης                                                                    Kostis Charamountanis

 

Μελατονίνη                                                            13                   Melatonin”

Νίκος Πάστρας                                                                                   Nikos Pastras

                                                        

                                                        

 


 

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

 

17:30-19:30

 

 

 

 

Αγρίμι

15’

“Wild child”

Ka Ki Wong

 

Ka Ki Wong

Χονγκ Κονγκ

 

Hong Kong

 

 

 

“Μικροκασέτα – Η πιο μικρή κασέτα που έχω δει ποτέ”

19

“Microcassette – The smallest cassette I've ever seen”

Igor Bezinovic, Ivana Pipal

 

Igor Bezinovic, Ivana Pipal

Κροατία, Σερβία

 

Croatia, Serbia

 

 

 

Στο σκοτάδι

8

“Into the dark”

Mariano Franco

 

Mariano Franco

Καναδάς

 

Canada

 

 

 

“Όπως θα συνέβαιναν μέσα στο νερό”

18

“As if underwater”

Ανθή Δαουτάκη

 

Anthi Daoutaki

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

Το τζάκποτ

23

The jackpot

Alice van Gwinner

 

Alice van Gwinner

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

Barakat

14

Barakat

Manon Nammour

 

Manon Nammour

Λίβανος

 

Lebanon

 

 

 

Μουσικός

20’

Musician

Mohsen Mehri Darouei

 

Mohsen Mehri Darouei

Ιράν

 

Iran

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

 

20:00 - 22:00

 

 

 

“Στα βήματά της”                                                     24’                   “In her steps”

Αναστασία Κρατίδη                                                                            Anastasia Kratidi

 

“Ανάπαυσις”                                                             17’                   “Anapafsis”

Δημήτρης Παπαγιαννόπουλος                                                 Dimitris Papagiannopoulos

 

Ίσκιωμα                                                                 15’                   “Iskioma”

Κώστας Γεραμπίνης                                                                            Kostas Gerampinis

 

“Τeo, ο γείτονάς μου”                                               14’                   Teo, my neighbor

Χρήστος Καρτέρης                                                                             Christos Karteris

                                                                                               

“54 / Η τυφλή χελώνα κι η                                       13’                   “54 / The blind turtle and

απέραντη θάλασσα                                                                        the endless sea”

Ισαβέλλα Μαργάρα                                                                            Isabella Margara                     

                                               

“Απόδραση από τον εύθραυστο πλανήτη”             17’       Escaping the fragile planet

Θανάσης Τσιμπίνης                                                                             Thanasis Tsimpinis

 

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings

 

Χώροι #1

Spaces #1

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

OlympiaCinema

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

 

22:30- 23:00

 

 

 

 

Παρεθεριστές στην Πομπηία

3

Vacationers in Pompeii

Γιώργος Γεωργόπουλος

 

Giorgos Georgopoulos

 

 

 

“Απίθανες σκέψεις γυναίκας πάνω σε διάζωμα”

4

“Incredible thoughts of a woman on a tier”

Ρηνιώ Δραγασάκη

 

Rinio Dragasaki

 

 

 

Εγώ, το σπίτι μου

2

Me, my home

Ζαχαρίας Μαυροειδής

 

Zacharias Mavroeidis

 

31/3/20 8.00

 

3

 

31/3/20 8.00

Μίνως Νικολακάκης

 

Minos Nikolakakis

 

Οι άλλες μου ζωές

 

3

 

My other lives

Μαριάννα Οικονόμου

 

Marianna Economou

 

“Η Κλειώ και ο παπάς της κάνουν ταινία”

 

3

 

“Cleo and her daddy make a movie”

Σταύρος Παμπαλλής

 

Stavros Pamballis

 

Foghorn

 

5

 

Foghorn

Σύλλας Τζουμέρκας

 

Syllas Tzoumerkas

 

Η φωτογραφία μου

 

4

 

My photograph

Σταύρος Ψυλλάκης

 

Stavros Psillakis

 

 

 

 

 

Διεθνές Σπουδαστικό Πρόγραμμα

International Student Competition

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

17:00-20:00

 

 

 

“Η καλύτερη ορχήστρα στον κόσμο”

14’    

The best orchestra in the world”

Henning Backhaus

 

Henning Backhaus

Αυστρία

 

Austria

 

 

 

Το βάζο

10’

The jar

Κυριάκος Ρόντσης

 

Kyriakos Rontsis

Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο

 

Greece, U.K.

 

 

 

Παρήλιον

20

Sundog

Dorian Jespers

 

Dorian Jespers

Βέλγιο

 

Belgium

 

 

 

“Ο χονδρός μου πισινός κι εγώ”

10’

“My fat arse and I”

Yelyzaveta Pysmak

 

Yelyzaveta Pysmak

Πολωνία

 

Poland

 

 

 

Μπλε οφθαλμαπάτη

15

Illusion bleue

Tea Tannoury

 

Tea Tannoury

Λίβανος, Παλαιστίνη

 

Lebanon, Palestine

 

 

 

Μια χαρά

9

“Fine

Maya Yadlin

 

Maya Yadlin

Ισραήλ

 

Israel

 

 

 

“Από τη σκοπιά του παρατηρητή”

8’

“In the eye of the beholder”

Vanja Victor Kabir Tognola

Jan-David Bolt

 

Vanja Victor Kabir Tognola

Jan-David Bolt

Ελβετία

 

Switzerland

 

 

 

Τελευταία ημέρα

11’

Last day

Szu-Wei Chen

 

Szu-Wei Chen

ΗΠΑ

 

USA

 

 

 

“Πυρετός στο νότο”

21’

Austral fever

Thomas Woodroffe

 

Thomas Woodroffe

Χιλή

 

Chile

 

 

 

“Βιολέττα”

15’

“Violetta

Φοίβος Ήμελλος

 

Fivos Imellos

Ελλάδα

 

Greece

 

 

                 

                                               

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

20:00-22:00

 

 

 

Μare nostrum”                                            26’                  Μare nostrum”

Δημήτρης Αναγνώστου                                                            Dimitris Anagnostou

 

“Bella”                                                            24’                   “Bella” 

Θέλγια Πετράκη                                                                     Thelyia Petraki

 

Ηρώ / he.ro:”                                              15’                   “Iro / he.ro:”

Αλέξης Κουκιάς - Παντελής                                                Alexis Koukias - Pantelis

 

“Madonna F64.0”                                        17’                   “Madonna F64.0”

Σταύρος Μαρκουλάκης                                                           Stavros Markoulakis

 

Άγρια δύση                                                            18’                   Old west

Δέσποινα Κούρτη                                                                   Despina Kourti                                                                                                     

 

Φυσαρμόνικα μαν                                     19’                   Harmonica man

Αλέξανδρος Σκούρας                                                             Alexandros Skouras

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

22:30 - 00:30

 

 

 

Πορτραίτο της Σουζάν

15’

“Portrait Of Suzanne”

Izabela Plucinska

 

Izabela Plucinska

Πολωνία, Γερμανία, Γαλλία

 

Poland, Germany, France

 

 

 

Βουτιά

4’

“Dive”

Θύμιος Μπακατάκης

 

Thimios Bakatakis

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

“Τα σύνορά μου το δάσος”

18’

My border, my forest

Giorgio Milocco

 

Giorgio Milocco

Ιταλία

 

Italy

 

 

 

Αγαπημένοι

18’

“Favourites”

Martin Monk

 

Martin Monk

Αυστρία, Γερμανία

 

Austria, Germany

 

 

 

Γαμήλια τούρτα

4

The wedding cake

Monica Mazzitelli

 

Monica Mazzitelli

Σουηδία

 

Sweden

 

 

 

Το τέλος του πόνου (μια πρόταση)

14

“The end of suffering (a proposal)”

Ζακλίν Λέντζου

 

Jacqueline Lentzou

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

Σαν φίδι

11

And she hisses

Monica Lek

 

Monica Lek

Ισπανία, ΗΠΑ

 

Spain, USA

 

 

 

Κορίτσι γνωρίζει αγόρι

30

Girl meets boy

Ferdinand Arthuber

 

Ferdinand Arthuber

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

 

 

 

 

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinema “Alexandros”

 

Q&A

Meet & Greet

12:00-14:00

 

 

 

Αίθρια Λογοτεχνικά Απογεύματα

Fair Literature Afternoons

 

18:00-19:30

 

"Η Ειρήνη της Δράμας" (βιογραφικό μυθιστόρημα)

"Irini of Drama" (biographical novel)

Φαίδων Πατρικαλάκις / Phaedon Patrikalakis

 

 

"Τόσο ήθελε το στήθος" (ποίηση)

"That much the chest wanted" (poetry)

Καλλιόπη Εξάρχου / Kalliopi Exarchou

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinemaAlexandros

Κινηματογράφος Drive in «Δ. Κραχτίδης»

Drive in cinema “D. Krahtidis”

 

 

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου

Wednesday 23 September

20:00 - 22:00

 

 

“Στα βήματά της”                                                     24’                   “In her steps”

Αναστασία Κρατίδη                                                                            Anastasia Kratidi

 

“Ανάπαυσις”                                                             17’                   “Anapafsis”

Δημήτρης Παπαγιαννόπουλος                                                 Dimitris Papagiannopoulos

 

Ίσκιωμα                                                                 15’                   “Iskioma”

Κώστας Γεραμπίνης                                                                            Kostas Gerampinis

 

“Τeo, ο γείτονάς μου”                                               14’                   Teo, my neighbor

Χρήστος Καρτέρης                                                                             Christos Karteris

                                                                                               

“54 / Η τυφλή χελώνα κι η                                       13’                   “54 / The blind turtle and

απέραντη θάλασσα                                                                        the endless sea”

Ισαβέλλα Μαργάρα                                                                            Isabella Margara                     

                                               

“Απόδραση από τον εύθραυστο πλανήτη”             17’       Escaping the fragile planet

Θανάσης Τσιμπίνης                                                                             Thanasis Tsimpinis

 

 

 

 

 

 

 

 

Διεθνές Σπουδαστικό Πρόγραμμα

International Student Competition

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

17:00-20:00

 

“Η καλύτερη ορχήστρα στον κόσμο”

14’    

The best orchestra in the world”

Henning Backhaus

 

Henning Backhaus

Αυστρία

 

Austria

 

 

 

Το βάζο

10’

The jar

Κυριάκος Ρόντσης

 

Kyriakos Rontsis

Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο

 

Greece, U.K.

 

 

 

Παρήλιον

20

Sundog

Dorian Jespers

 

Dorian Jespers

Βέλγιο

 

Belgium

 

 

 

“Ο χονδρός μου πισινός κι εγώ”

10’

“My fat arse and I”

Yelyzaveta Pysmak

 

Yelyzaveta Pysmak

Πολωνία

 

Poland

 

 

 

Μπλε οφθαλμαπάτη

15

Illusion bleue

Tea Tannoury

 

Tea Tannoury

Λίβανος, Παλαιστίνη

 

Lebanon, Palestine

 

 

 

Μια χαρά

9

“Fine

Maya Yadlin

 

Maya Yadlin

Ισραήλ

 

Israel

 

 

 

“Από τη σκοπιά του παρατηρητή”

8’

“In the eye of the beholder”

Vanja Victor Kabir Tognola

Jan-David Bolt

 

Vanja Victor Kabir Tognola

Jan-David Bolt

Ελβετία

 

Switzerland

 

 

 

Τελευταία ημέρα

11’

Last day

Szu-Wei Chen

 

Szu-Wei Chen

ΗΠΑ

 

USA

 

 

 

“Πυρετός στο νότο”

21’

Austral fever

Thomas Woodroffe

 

Thomas Woodroffe

Χιλή

 

Chile

 

 

 

“Βιολέττα”

15’

“Violetta

Φοίβος Ήμελλος

 

Fivos Imellos

Ελλάδα

 

Greece

        

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

 

20:00 - 22:00

 

 

 

Πορτραίτο της Σουζάν

15’

“Portrait Of Suzanne”

Izabela Plucinska

 

Izabela Plucinska

Πολωνία, Γερμανία, Γαλλία

 

Poland, Germany, France

 

 

 

Βουτιά

4’

“Dive”

Θύμιος Μπακατάκης

 

Thimios Bakatakis

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

“Τα σύνορά μου το δάσος”

18’

My border, my forest

Giorgio Milocco

 

Giorgio Milocco

Ιταλία

 

Italy

 

 

 

Αγαπημένοι

18’

“Favourites”

Martin Monk

 

Martin Monk

Αυστρία, Γερμανία

 

Austria, Germany

 

 

 

Γαμήλια τούρτα

4

The wedding cake

Monica Mazzitelli

 

Monica Mazzitelli

Σουηδία

 

Sweden

 

 

 

Το τέλος του πόνου (μια πρόταση)

14

“The end of suffering (a proposal)”

Ζακλίν Λέντζου

 

Jacqueline Lentzou

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

Σαν φίδι

11

And she hisses

Monica Lek

 

Monica Lek

Ισπανία, ΗΠΑ

 

Spain, USA

 

 

 

Κορίτσι γνωρίζει αγόρι

30

Girl meets boy

Ferdinand Arthuber

 

Ferdinand Arthuber

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

“Olympia” Cinema

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

 

22:30 - 00:30

 

 

 

Μare nostrum”                                            26’                  Μare nostrum”

Δημήτρης Αναγνώστου                                                            Dimitris Anagnostou

 

“Bella”                                                            24’                   “Bella” 

Θέλγια Πετράκη                                                                     Thelyia Petraki

 

Ηρώ / he.ro:”                                              15’                   “Iro / he.ro:”

Αλέξης Κουκιάς - Παντελής                                                Alexis Koukias - Pantelis

 

“Madonna F64.0”                                        17’                   “Madonna F64.0”

Σταύρος Μαρκουλάκης                                                           Stavros Markoulakis

 

Άγρια δύση                                                            18’                   Old west

Δέσποινα Κούρτη                                                                   Despina Kourti                                                                                                     

 

Φυσαρμόνικα μαν                                     19’                   Harmonica man

Αλέξανδρος Σκούρας                                                             Alexandros Skouras   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Διεθνές Σπουδαστικό Πρόγραμμα

International Student Competition

 

Δημοτικό Ωδείο

Municipal Conservatory

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

17:00 - 20:00

 

 

 

 

 

“Κάτω από τον ουρανό”

17’

Under the heavens

Gustavo Milan

 

Gustavo Milan

Βραζιλία

 

Brazil

 

 

 

Προστάτης άγιος

8’

Patron saint

Georden West

 

Georden West

ΗΠΑ

 

USA

 

 

 

“Πανικός στο διαμέρισμα 14”

15’

A mess at apartment 14”

Radu Barbu

 

Radu Barbu

Ρουμανία

 

Romania

 

 

 

“22:47 Γραμμή 34

10’

22:47 Line 34

Michael Karrer

 

Michael Karrer

Ελβετία

 

Switzerland

 

 

 

Ανάπτυξη

21’

Development

Nikola Vučinić

 

Nikola Vučinić

Μαυροβούνιο

 

Montenegro

 

 

 

Γκαζάλ

15’

Ghazaal

Ragini Bhasin

 

Ragini Bhasin

ΗΠΑ

 

USA

 

 

 

Γηρατειά

4’

Senescence

Phoebe Morrison

 

Phoebe Morrison

Ηνωμένο Βασίλειο

 

U.K.

 

 

 

Γυναίκες - έντομα

16’

The insect women

Doyeoung An

 

Doyeoung An

Δημοκρατία της Κορέας 

 

Republic of Korea

 

 

 

Συναγερμός

15’

Fire report

Katarína Jonisová

 

Katarína Jonisová

Σλοβακία

 

Slovakia

 

 

 

Κάτι

14’

Something

Kasia Babicz

 

Kasia Babicz

Πολωνία

 

Poland

 

 

 

Το ίδιο δέρμα

5’

“Eadem cutis: The same skin”

Nina Hopf

 

Nina Hopf

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

“Ρόζα Κάιρο”

14’

Rosa Kairo

Ζακ Σιμχά

 

Jacques Simha

Ελλάδα

 

Greece

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

20:00 - 22:00

 

Πρώτος έρωτας                                                     15’                 “Premier amour”

Χάρης Ραφτογιάννης                                                                           Haris Raftogiannis

 

“Fiat Lux”                                                                 10’                   “Fiat Lux”

Γιώργος Κορακιανίτης                                                                        Yorgos Korakianitis

 

Το μάους στόρυ                                                     15’                   “The mouse story”

Μιλτιάδης Χρηστίδης                                                                         Miltiades Christides

                                                                                               

Καρτ ποστάλ από το Ελληνικό                            23’                   “Postcards from

                                                                                                            Hellinikon”

Αφροδίτη Κατερινοπούλου                                                                Aphroditi Katerinopoulou

 

Σεβαράμπες                                                           11’                  “Sevarambes”

Τζώρτζης Κόντος                                                                                George Kontos

 

“Dear Joel”                                                                18’                   “Dear Joel”  

Θανάσης Tρουμπούκης                                                                       Thanasis Trouboukis

 

Ανθολόγιο μίας πεταλούδας                                 7’                     “Anthology of a

                                                                                                            butterfly”

Κωστής Χαραμουντάνης                                                                    Kostis Charamountanis

 

Μελατονίνη                                                            13’                   Melatonin”

Νίκος Πάστρας                                                                                   Nikos Pastras

                                                        

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26ο Διεθνές Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

26th International Festival - Competition  

 

Δημοτικό Ωδείο

 Municipal Conservatory 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

22:30-00:30

 

 

“Κάτω από την ίδια στέγη”

25’

“Under the same roof”

Simeon Tsonchev

 

Simeon Tsonchev

Βουλγαρία

 

Bulgaria

 

 

 

“Η γυναίκα με τους παπαγάλους”

7’

“The parrot lady”

Μιχάλης Καλοπαίδης

 

Michalis Kalopaidis

Κύπρος

 

Cyprus

 

 

 

          Chen Chen

21

Chen Chen

Kargo Chen

 

Kargo Chen

Hong Kong

 

Hong Kong

 

 

 

Νήσος Μάνους

13

Manus

Angus McDonald

 

Angus McDonald

Αυστραλία, Παπούα, Νέα Γουινέα

 

Australia, Papua, New Guinea

 

 

 

Επίδειξη

3

Exhibition

Sylvia Borges

 

Sylvia Borges

Γερμανία

 

Germany

 

 

 

Mini DV

10

Mini DV

Shauly Melamed

 

Shauly Melamed

Ισραήλ

 

Israel

 

 

 

Ένα καλύτερο εσύ

16

A better you

Eamonn Murphy

 

Eamonn Murphy

Ιρλανδία

 

Ireland

 

 

 

Goads

15

Goads

Ίρις Μπαγλανέα

 

Iris Baglanea

Ελλάδα

 

Greece

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinema “Alexandros”

 

Q&A

Meet & Greet

12:00-14:00

 

 

Αίθρια Λογοτεχνικά Απογεύματα

Fair Literature Afternoons

18:00-19:30

 

"Πολλά χρόνια αργότερα" (αυτοβιογραφία;)

"Many years later" (autobiography?)

 Δημήτρης Σοφιανόπουλος / Demetri Sofianopoulos

 

 

"ME MIA ΣXEΔIA":  ανθολογία μικροδιηγήματος

 "100 λέξεις σε 100 ώρες για τη Σχεδία"

"WITH A RAFT": microstory anthology

"100 words in 100 hours for the Shedia"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

43ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

43rd National Festival - Competition

 

Θερινός Κινηματογράφος «Αλέξανδρος»

Open air cinema “Alexandros”

Κινηματογράφος Drive in «Δ. Κραχτίδης»

Drive in cinema “D. Krahtidis”

 

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου

Thursday 24 September

20:00 - 22:00

 

 

 

Μare nostrum”                                            26’                 Μare nostrum”

Δημήτρης Αναγνώστου                                                            Dimitris Anagnostou

 

“Bella”                                                            24’                   “Bella” 

Θέλγια Πετράκη                                                                     Thelyia Petraki

 

Ηρώ / he.ro:”                                              15’                   “Iro / he.ro:”

Αλέξης Κουκιάς - Παντελής                                                Alexis Koukias - Pantelis

 

“Madonna F64.0”                                        17’                   “Madonna F64.0”

Σταύρος Μαρκουλάκης                                                           Stavros Markoulakis

 

Άγρια δύση                                                            18’                   Old west

Δέσποινα Κούρτη                                                                   Despina Kourti                                                                                                      

 

Φυσαρμόνικα μαν                                     19’                   Harmonica man

Αλέξανδρος Σκούρας                                                             Alexandros Skouras   

 

Διεθνές Σπουδαστικό Πρόγραμμα

International Student Competition

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

OlympiaCinema

 

Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου

Friday 25 September

17:00-20:00